تماس با برترین مشاوران کشور

تماس از طریق تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۴-۰۲۱

خانه / شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی
شرایط تحصیل همزمان در 2 رشته
شرایط تحصیل همزمان در 2 رشته

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی

جهت مشاوره در زمینه شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۰۴-۰۲۱ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

طبق شرایط و تعهدات زیر دانشجو می تواند تحصیل همزمان در ۲ رشته را داشته باشد. این دستورالعمل به دانشجویان ممتاز و افرادی که شرایط زیر را دارا می باشند تعلق می گیرد. شرایط تحصیل همزمان در دو رشته طبق بیانیه ای که اعلام شده است، امکان پذیر است.

دستور العمل تحصیل همزمان در دو رشته 

تحصیل همزمان در ۲ رشته طبق بیانیه ای که به تایید ۳ سازمان کشور ( شورای استعدادهای درخشان، سازمان سنجش کشور و وزارت فرهنگ)رسیده است، قابل اجرا می باشد. دانش آموزان ممتاز شرایط تحصیل همزمان در دو رشته را دارند.

دانشجویان ممتاز چه دانشجویانی را شامل می شود؟

دانشجویان ممتازی که شرایط تحصیل همزمان در ۲ رشته را دارا می باشند به شرح زیر است:

الف ) دانشجویانی که با معرفی سازمان سنجش کشور در آزمون سراسری پذیرفته شده اند.

ب) دانش آموزانی که با معرفی سازمان آموزش و پرورش در زمان تحصیل خود در المپیادهای علمی کشور برگزیده شده اند. ( با عنوان پذیرش دانشجو در دانشگاه سراسری بدون کنکور )

ج) افرادی که در جشنواره خوارزمی با معرفی سازمان پژوهش های علمی برگزیده شده اند.

نکته ۱: افرادی که مشمول این شرایط می شوند و در ۳ بند ( الف، ب و ج ) عنوان شد، باید نمره کسب شده آن ها در آزمون سراسری حداقل ۲/۵ انحراف معیار از میانگین نمرات در گروه آزمایشی مربوط بالاتر باشد.

نکته ۲: دانشجویانی که جز ۳ بند (الف، ب،ج ) نمی باشند، ولی از نظر گروه مربوطه رشته اول تحصیلی و آموزش دانشگاه شرایط یک دانشجوی ممتاز را دارند، با اعلام نام دانشجو به شورا از طریق دانشگاه و انجام و بررسی شرایط توسط شورا می توانند از این مزیت استفاده نمایند.

دقت فرمایید که حتما رشته دوم تحصیلی شما باید در مقطع کارشناسی باشد. و از جمله رشته هایی باشد که شورای استعداد های درخشان آن را تایید نماید.

برنامه ریزی جامع دو ماه آخر کنکور

شرایط تحصیل همزمان در 2 رشته

 

رشته های تحصیلی مورد قبول برای رشته دوم

 ۱: انتخاب رشته تحصیلی دوم باید از رشته هایی باشد، که باعث توسعه فرهنگ کشور شود. می توان به رشته های زبان ادبیات فارسی و رشته الهیات اشاره نمود.

 ۲: انتخاب رشته تحصیلی دوم باید از رشته هایی باشد، که مورد نیاز توسعه علمی کشور باشد. می توان به رشته های علوم پایه و رشته فلسفه اشاره نمود.

 ۳: انتخاب رشته تحصیلی دوم باید از رشته هایی باشد که از نظر علمی مکمل رشته اول دانشجو باشد. برای رشته های پزشکی می توان به فیزیک و ریاضی و برای رشته های فنی و مهندسی می توان به رشته شیمی و رشته زیست شناسی اشاره نمود. همچنین تمامی رشته ها می توانند در رشته زبان خارجه تحصیل نمایند.

 ۴: انتخاب رشته تحصیلی دوم باید از رشته هایی باشد که شکوفا کننده ذوق هنری دانشجو باشد. از این بین می توان به رشته های گروه آزمایشی هنر اشاره نمود.

۵: اگر دانشجویی قصد تحصیل به جز ۴ گروه رشته ی بالا را داشته باشند، باید تقاضای خود را به دانشگاه ارسال نماید، و پس از تایید معاونت آموزش دانشگاه جهت تایید نهایی به وزارت ارسال گردد.

معرفی بهترین کنکور آزمایشی برای داوزلبان کنکور سراسری

چه مدت زمان باید از تحصیل در رشته اول گذشته باشد؟

دانشجویانی که خواهان تحصیل همزمان در دو رشته هستند، می توانند پس از گذراندن حداقل ۲ ترم از رشته اول با استاد مشاور خود درخواستش را به تایید برساند. و پس از آن درخواست خود را به معاونت آموزش دانشگاه خود ارجاع دهند. بقیه مراحل از طریق دانشگاه صورت می پذیرد.

دانشجویان چند بار می توانند از شرایط تحصیل همزمان در ۲ رشته استفاده کنند؟

دانشجویان در طول تحصیل خود فقط یک بار می توانند از شرایط و مزایای تحصیل ۲ رشته همزمان استفاده نمایند. و به هیچ عنوان نمی توانند رشته دوم انتخابی خود را تغییر دهند( بسیار دقت نمایید)

چگونگی تطبیق دروس 

در رشته دوم به جز درس های عمومی اگر از درس های پایه و اصلی هم در رشته اول گذرانده باشید، تطبیق داده می شود و دیگر نیازی نیست که در رشته دوم هم گذرانده شود.

شرایط تحصیل همزمان در 2 رشته
شرایط تحصیل همزمان در ۲ رشته

تعداد واحد درسی اخذ شده در هر دو رشته

لازم به ذکر است که بدانید، دانشجویان می توانند در هر ترم تحصیلی حداکثر ۲۷ واحد از هر دو رشته را با تایید مشاور تحصیلی بگذرانند.

مدت زمان فارغ التحصیلی در هر دو رشته

دانشجویان حداکثر تا پایان مدت تحصیل رشته اول خود مجاز به اتمام درس خود می باشند.

موارد خاص در افزایش سنوات رشته دوم

دانشگاه رشته دوم براساس صلاحدید می تواند تا ۲ ترم بعد از پایان تحصیل رشته اول به دانشجو اجازه دهد تا به درس خود ادامه دهد. در این صورت،  دانشگاه دوم باید این موضوع را به اطلاع مدیریت آموزش دانشگاه اول برساند.

تا زمانی که دانشجو در هر دو رشته تحصیلی فارغ التحصیل نشده باشد، مشغول تحصیل شناخته می شود. اگر آقا باشند، پس از پایان هر دو رشته تحصیلی به اداره نظام وظیفه معرفی می گردند. ولی اگر دانشجویی در یکی از رشته ها انصراف داد، پس از پایان درس یک رشته فارغ التحصیل می شود.

پردرامدترین رشته های گروه تجربی

نکات مهم 

نکته ۱: دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی در یکی از دو رشته می توانند در آزمون ورودی مقاطع بالاتر شرکت نمایند.

نکته ۲: به تمامی دانشجویانی که تمامی دروس مربوط به رشته دوم را گذرانده باشند، مدرک کارشناسی رسمی برای رشته دوم داده می شود.

نکته ۳: سایر شرایط و مقررات تحصیل دو رشته همزمان مطابق با آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورای عالی برنامه ریزی و مقررات مصوب وزارت می باشد.

نکته ۴: این دستورالعمل طی مدت ۲ سال به صورت آزمایشی صورت گرفته است.

نکته ۵: این قانون در ۱۴ ماده در تاریخ ۵/۱۱/۷۷ به تصویب رسیده است، و از همان زمان قابلیت اجرا پیدا کرده است.

شما دانشجویان عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مشاورتل تماس حاصل فرمایید، تا ما به صورت کامل و دقیق شما را در جریان شرایط فوق قرار دهیم.

جهت مشاوره در زمینه شرایط تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۰۴-۰۲۱ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

همه چیز راجع به ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

همه چیز راجع به ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

یکی از موضوعاتی که برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه حائز اهمیت است، موضوع ظرفیت مازاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =