تماس با برترین مشاوران کشور

تماس از طریق تلفن ثابت ۷۰۷۰۵۰۰۴-۰۲۱

خانه / تفاوت دوره روزانه و شبانه دانشگاه ها
تفاوت دوره روزانه و شبانه
تفاوت دوره روزانه و شبانه

تفاوت دوره روزانه و شبانه دانشگاه ها

جهت مشاوره در زمینه تفاوت دوره روزانه و شبانه دانشگاه ها

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۰۴-۰۲۱ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

اکنون که به کنکور سراسری ۹۷ نزدیک می شویم، ممکن است برای داوطلبان تفاوت دوره روزانه و شبانه سوال باشد، چرا که برخی ها مایلند در انتخاب رشته، دوره شبانه را نیز انتخاب کنند. ما در این مطلب تصمیم گرفتیم به بررسی تفاوت این دو دوره بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت دوره روزانه و شبانه

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند، حتما نگاهی به دفترچه های انتخاب رشته سال های قبل انداخته اند و با دو واژه دوره روزانه و دوره شبانه مواجه شدند.

لابد از خود می پرسید که آیا با انتخاب دوره شبانه، کلاس ها در نوبت دوم و بعد از ظهر برگزار می شود؟ آیا امکانات تحصیلی دو دوره با هم متفاوت است؟ و بسیاری از موارد دیگر که حتما برایتان سوال خواهد بود. در ادامه ی مطلب دوره روزانه و دوره شبانه را بررسی می کنیم تا با تفاوت این دو دوره آشنا شوید.

واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد چیست

دوره روزانه ی تحصیل در دانشگاه ها

این دوره زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا سایر نهادهای رسمی کشور تعریف شده است و مهم ترین مشخصه ی آن، این است که در صورت قبولی در دوره های روزانه، شما هیچ هزینه ای بابت شهریه به دانشگاه پرداخت نخواهید کرد و به شکل کاملا رایگان در دانشگاه تحصیل خواهید کرد.

باید گفت که دانشگاه هایی که این دوره را برگزار می کنند، عموما امکانات رفاهی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند که از جمله ی این امکانات می توان به خوابگاه های دانشجویی، کار دانشجویی، وام های دانشجویی و مواردی دیگر اشاره کرد.

 

تفاوت دوره روزانه و شبانه

و اما در ارتباط با ساعات تشکیل کلاس ها در دوره روزانه ی تحصیل در دانشگاه باید بگوییم که کلاس ها به شکل معمول از صبح تا عصر دایر است و پس از انتخاب واحد، دانشجو موظف است که طی ساعات تعیین شده در کلاس ها حضور یابد.

ضمنا باید اطلاع داشته باشید در صورتی که در این دوره قبول شدید، تحت هر شرایطی می بایست نسبت به ثبت نام و ادامه ی تحصیل در دانشگاه اقدام کنید در غیر این صورت مشمول محرومیت از کنکور خواهید شد، که برای رفع محرومیت از کنکور باید شرایطی داشته باشید که می توانید به مطلب ” درخواست رفع محرومیت از کنکور ” مراجعه کنید.

تفاوت دوره پاره وقت و تمام وقت

پس دقت داشته باشید که پس از قبولی در این دوره، حق انصراف از دانشگاه از شما صلب خواهد شد و دیگر نمی توانید در کنکور سال بعد شرکت کنید.

باید بدانید که دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند متعهد می شوند که بسته به منطقه تحصیلی آن ها، در ازای تحصیل رایگان در دوره های روزانه، پس از فارغ التحصیلی در کشور مشغول به کار شوند.یا باید هزینه ای را جهت آزاد کردن مدرک دانشگاهی خود به وزارت علوم پرداخت نمایند.

دوره شبانه (نوبت دوم) دانشگاه ها

تا چند سال گذشته نام این دوره، شبانه بود و مدتی است که عنوان این دوره، به ” نوبت دوم ” تغییر یافته است. این دوره نیز تحت نظر وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا سایر نهادهای رسمی کشور تعریف می‌شود.

گفتنی است که امکانات تحصیل برای نوبت شبانه درست همانند دوره روزانه است، یعنی کیفیت آموزش، ارائه ی دروس، ارزیابی دانشجو، کلاس ها و اساتید، برنامه ریزی های درسی، وام ها و سایر امکانات، همه با دوره روزانه یکسان است.

در دوره شبانه ،دانشجویان تمامی شرایط و امکانات دوره روزانه را خواهند داشت با این تفاوت که ممکن است مبلغ وام دانشجویی و استفاده از خوابگاه کمی تفاوت داشته باشد.

اما عمده تفاوت دوره روزانه و شبانه دانشگاه ها، پرداخت شهریه است که بسته به مقررات هر دانشگاه و مقطع تحصیلی، شهریه متفاوت است. جالب است بدانید که بر خلاف تصور رایج، ساعات تشکیل کلاس در دوره شبانه همانند دوره روزانه است و این دانشجویان از همان ساعات تحصیلی بهره مند می شوند.

پیشنهاد می شود قبل از انتخاب رشته در دوره شبانه ، حتما با دانشگاه مورد نظر تماس حاصل کنید و از وضعیت ارائه خوابگاه اطمینان حاصل کنید. از آن جایی که دانشگاه در دوره ی شبانه ملزم به ارائه خوابگاه نیستند، غالبا پذیرش خوابگاه دانشجویی، به شکل استانی و بومی صورت می گیرد.

در صورتی که همچنان ابهامی در ارتباط با تفاوت دوره روزانه و شبانه برای شما وجود دارد، می توانید به راحتی با درج سوال در بخش نظرات و یا تماس با مشاوران سایت، اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید.

جهت مشاوره در زمینه تفاوت دوره روزانه و شبانه دانشگاه ها

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۰۴-۰۲۱ تماس بگیرید

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

همه چیز راجع به ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

همه چیز راجع به ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد

یکی از موضوعاتی که برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه حائز اهمیت است، موضوع ظرفیت مازاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =